המרכז להשכלה פיננסית – Bmeniv

לימודי שוק ההון, קורס שוק ההון

התקשרו עכשיו 050-891-1640

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות

השקעה באג”ח קונצרני–האם נפתחו הזדמנויות השקעה?

הביטו בנתונים החודשיים:

1

ראשית לפני שנבחן את שוק האג”ח הקונצרני אחרי הירידות בדצמבר, חשוב להכיר את אפיק ההשקעה שרוב הציבור מושקע בו כחלק מרכיב האג”ח בתיקי ההשקעות, ההשקעה בעיקרה דרך מוצרי הגמל הפנסיה וההשתלמות שלנו אך גם דרך תיקי השקעות בבנקים. אג”ח מהווה את רוב ההשקעות הסולידיות בתיק ההשקעות שלנו לרבות השקעה באג”ח ממשלתי, השקעה באג”ח קונצרני היא השקעה ברמות סיכון שונות שהמשקיע מוכן ליטול.

מהי השקעה באג”ח?

אג”ח היא הלוואה שאנו נותנים לממשלה או לחברות פרטיות והתשואה שלנו מגיעה מהחזר הקרן + ריבית אם נחזיק עד הפדיון הסופי של ההלוואה . במידה ונחליט למכור או לסחור באגרת החוב נוכל לייצר רווחי הון מהמסחר שלעיתים מגיע גם לתשואות דו ספרתיות בשנה , כמובן שגם קיימת אפשרות להםסדי הון במסחר באג”ח.

אסטרטגיית השקעה באג”ח 

בבואנו לנהל את תיק האג”ח בתיק ההשקעות אנו חייבים להיצמד לאסטרטגיה ברורה ולדבוק בה, יחד עם זאת עלינו לסגל דינמיקה של שינוי ברכיב האג”ח בהתאם למציאות הכלכלית המשתנה וההזדמנויות שנפתחות או נסגרות בשוק האג”ח.

ראשית נתחיל מההבנה הבסיסית של המסחר באג”ח  , וזאת תוך התייחסות לשאלה ממה מושפע המסחר באג”ח?

1.  סבירות לחדלות פירעון – 

מכיוון שמדובר במכשיר חוב בוא אנו מעניקים הלוואה לממשלה או לחברה , הסיכון בהשקעה הינו ביכולת החזר ההלוואה, במידה והסבירות לחדלות פרעון הינה נמוכה או כמעט ולא קיימת אזיי ההשקעה ברמת סיכון נמוכה ומכאן גם תשואות נמוכות על ההשקעה באופן יחסי, ככל שנשקיע בחברות שהסיכון לחדלות פירעון עולה כך גם התשואות על ההשקעה תעלה ותגלם את הסיכון בחדלות פירעון.

2. הריבית במשק ( עלות האלטרנטיבה ) – 

המסחר באג”ח ממשלתיות ובאגרות חוב בדירוגים גבוהים מתנהל בהלימה לציפיות בשינוי הריבית במשק , כל עוד שוק האג”ח לא מגלם סבירות לחדלות פרעון המסחר מתנהל אל מול צפי בשינוי הריבית . ככל שהצפי שהריבית תישאר נמוכה כך צפוי ביקוש גבוה לאגרות חוב אלו וסביר שיסחרו בתשואות נמוכות והפוך לשינוי בצפי לעליית ריבית – נצפה לירידות בשוק האג”ח ועלייה בתשואה.

מרווח התשואות בין אג”ח ממשלתי לאג”ח קונצרני ( חברות ) – 

מרווח התשואות הינו הפרש התשואות בין אג”ח ממשלתי לקונצרני באותו מח”מ (משך חיים ממוצע )
בבואנו להקים תיק השקעות או לבצע שינויים עלינו לבחון באופן מתמיד את ההקצאה  לאג”ח ממשלתי ואג”ח קונצרני – אג”ח ממשלתי יסחר תמיד בתשואות נמוכות יותר מאגרות חוב קונצרניות ואנו נבחן את הכדאיות בהגדלת רכיב ממשלתי או קונצרני באופן דינמי ובהתאם לשינוי בתנאי השוק והכלכלה. 
כאסטרטגיה ניתן לומר כי כאשר מרווח התשואות בין אג”ח ממשלתי לאג”ח קונצרני הינו נמוך באופן היסטורי נעדיף החזקת יתר לאג”ח ממשלתי וזאת כחלק מניהול הסיכונים בתיק האג”ח – כלומר אין לנו פיצוי תשואה מספק להשקעה באג”ח קונצרני שהינו בסיכון גבוה יותר , וכאשר מרווח התשואות גדל כך עולה הכדאיות הגדיל את ההאחזקה באג”ח קונצרני – כמובן שמדובר באסטרטגיה פשטנית ביותר שכן קיימים מכלול שיקולים רחב וקיימת האפשרות שמרווח התשואות יפתח עוד ויגלם סיכון פיננסי מהותי בהשקעה באג”ח קונצרני .
מה התרחש בדצמבר?

ניתן לראות שבזמן ששווקי המניות והאג”ח הקונצרני סבלו מירידות החדות ב10 השנים האחרונות מסיבות שונות :

·         החרפה במלחמת החסר בין ארה”ב לסין.
·         השבתת הממשל בארה”ב. 
·         חשש להאטה כלכלית וירידה ברווחי חברות. 
·         משבר אמון בארה”ב – הנשיא טראמפ שקל לפטר את נגיד הבנק המרכזי .
·         חשש אמיתי לחדלות פרעון של חברות שהנפיקו אג”ח בישראל לרבות חברות נדל”ן אמריקאיות.

אג”ח ממשלתי נהנה מעליית שערים וירידות תשואות, הדבר כמובן הגיוני שכן כסף יצא מנכסי סיכון ועבר לאג”ח ממשלתי שנחשב כהשקעה יחסית בטוחה.

התשואה על ההשקעה אג”ח ממשלתי מח”מ 5:

3(1)

התשואה על מדד תל בונד שקלי – סל אגרות חוב קונצרניות 

ניתן לראות שהתשואות במדד התל בונד שקלי שמאגד סל אגרות חוב קונצרני בדירוג ממוצע A הגיעו בשיא ל5% בדצמבר – מרווח של כ3.5% מעל תשואה של אג”ח ממשלתי במח”מ דומה – דבר שלא התרחש המון שנים – הדבר נבע בין היתר מפאניקה של הציבור ופדיונות ניכרים בקרנות נאמנות שהאיצו את מגמת המכירות. כאסטרטגיה שפורטה לעיל בהחלט ניתן לראות שנפתחה הזדמנות היסטורית לשקול הגדלת רכיב אג”ח קונצרני לאור פתיחת מרווח התשואה שהפך לאטרקטיבי מאוד , בוודאי שקיים רכיב סיכון על ההשקעה וייתכן שייקח זמן עד אשר נראה רווחים ממשיים אך בפורמט של ניהול סיכונים עלינו להיות ערים למגמות ולבצע שינויים בהתאם, על כל משקיע לבחון את הסיכון ולקבל החלטות או לבד או באמצעות אנשי המקצוע שמשרתים אותו.

4

מה ההיסטוריה מלמדת אותנו?  

 

בראייה של כמעט 2 עשורים לאחור ניתן לראות שרק ב4 שנים מדד אג”ח קונצרני הניב תשואה שנתית שלילית כשהשיא כמובן היה ב2008, ביתר השנים הניב תשואות חיוביות ובחלק מהשנים תשואות דו ספרתיות אטרקטיביות, המסקנה היא שניהול רכיב אג”ח והגדלת רכיב אג”ח קונצרני בפיזור נכון וכאשר מרווחי התשואה אטרקטיביים – ההשקעה היא בהחלט מעניינת.

 
5

מה ההיסטוריה מלמדת אותנו?  

 

לא כל משקיע מתאים להשקעה ברמות סיכון גבוהות באג”ח לרבות אגרות חוב בדירוגים נמוכים ותשואות גבוהות, על כל משקיע לבחון את יחס הסיכוי סיכון ולקבל החלטה מושכלת , מדד תל בונד שקלי מרכז השקעה באגרות חוב בפרופיל סיכון בינוני השקעה זו שונה בתכלית מהשקעה מאגרות חוב בתשואות גבוהות ובסיכון ממשי להסדר חוב וחדלות פירעון.

מה צפוי ב2019 ? ( מתוך כלכליסט 01/01/2019)
האיום הגדול של 2019 בבורסת ת”א: גל חדש של הסדרי חוב
שוק החוב המקומי סוגר שנה עם 81 חברות שהאג”ח שלהן בתשואה דו־ספרתית ויכולת מיחזור חוב קלושה. וכבר לא מדובר רק באמריקאיות – אלא גם בישראליות למהדרין…

6(1) (1)

0 Comments

Leave a Comment

Skip to content