המרכז להשכלה פיננסית – Bmeniv

לימודי שוק ההון, קורס שוק ההון

התקשרו עכשיו 050-891-1640

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות

סקירת שווקים פיננסים

1(2)
2(2)

תכנון פיננסי – השיטה החדשה לניהול השקעות ונכסים פיננסים

תכנון פיננסי הינה שיטת ניהול מקיפה של סך נכסי המשקיע המאוד נפוצה בעולם המערבי , שם מזמן הבינו כי בכדי לממש את היעדים הפיננסים שלנו יש לנהל סיכונים בצורה רחבה בין אפשרויות השקעה שונות , לקבוע אסטרטגיה ולממש אותה . בכדי להצליח לנהל לאורך זמן השקעות בצורה מיטבית לצרכים שלנו בשיטה זו יש להכיר את אפשרויות ההשקעה השונות, להיות דינמיים בהקצאת סיכונים ובעיקר לפזר ולנהל סיכון באופן ראוי , בכתבה זו נסקור את כל הנושאים הנ”ל לצורך ניהול מיטבי של השקעות.

מהו תכנון פיננסי ?

– שיטת ניהול מקיפה של סך נכסי המשקיע, המייצרת פתרונות כלכליים, מתוכננים מראש ומותאמים לצרכיו המשתנים של המשקיע.

– מטרת התהליך הינה לבנות תוכנית כוללת שתיתן מענה ליעדים שקבע המשקיע , תוך התחשבות בפרופיל הפיננסי, רמות הסיכון וצרכי המשקיע.

– תכנון פיננסי הינו תהליך דינמי, הדורש בקרה מתמדת של ההשקעות, ושינוי הקצאת הנכסים במידת הצורך.

אפשרויות ההשקעה השונות

תכנון פיננסי הינה שיטת ניהול השקעות המשלבת השקעה בין מגוון אפיקי השקעה , הערך המוסף בניהול השקעות בצורה בא לידי ביטוי בניהול סיכונים מעולה , פיזור רחב שמתבטא לא רק בהשקעות מסוג אחד לדוגמא השקעות פיננסיות במניות בצורה מפוזרת אלא פיזור אפיקים שלא קשורים בהכרח לשוק ההון אלא לכלכלה הריאלית – השקעות אלטרנטיביות( לא סחירות) בדגש על קרנות P2P נרחיב עליהם בהמשך . לאור היתרונות שמייצרת השיטה היכולת שלנו להשיג תשואה עודפת עולה ברמת סיכון סבירה.

zgsdg(1)

דוגמא להקצאת נכסים ופיזור השקעות – ע”פ תכנון פיננסי

dfnjsdgj

יתרונות שיטת הניהול

– פיזור סיכונים.

– גיוון רחב של אפיקי השקעה.

– שילוב אפיקי השקעה לא סחירים.

– דינמיות.

– אלמנט ביטוחי באמצעות שילוב אפיקים פנסיוניים.

– שילוב אפיקי השקעה עם מתאם נמוך לשוק ההון.

– הגנה על תיק ההשקעות.

השקעות אלטרנטיביות – נעים להכיר

השקעות אלטרנטיביות תופסות תאוצה בשנים האחרונות באופן ניכר , נראה שקיימת מגמה של משקיעים לחיפוש אחר אפיקי השקעה נוספים השונים מאפיקי השקעה מסורתיים ( שוק ההון , נדל”ן) , בין הסיבות ניתן למנות את הריבית הנמוכה, הצורך לייצר תשואות עודפות בניהול סיכונים מושכל , רמות תמחור גבוהות יחסית בשוק ההון והנדל”ן , קדמה טכנולוגית שהביאה אלינו פלטפורמות השקעה חדשות כמו P2P , ואולי הכי חשוב בהיבט ניהול סיכונים ופיזור סיכונים – משקיעים מחפשים השקעות עם מתאם נמוך לשוק ההון ומוצאים פתרון לכך באמצעות חשיפה לאפיקי השקעה לא סחירים ואפיקי השקעה המושפעים מהכלכלה הריאלית באופן ישיר.

חשוב להבין כי מדובר על נכסים עם פוטנציאל תשואה גבוה ולעיתים גבוה מאוד , אך בהתאם רמת הסיכון הינה משתנה ובחלק מהאפיקים הינה גבוהה ואף גבוהה מאוד. חשוב לחקור להכיר ואף להיוועץ עם אנשי מקצוע טרם השקעה בנכסים אלטרנטיביים.

דוגמא להשקעות אלטרנטיביות

gggggg
קרנות ההשקעה ב–P2P‬ בארה“ב: תשואות  חיוביות לכל הקרנות ב–2018‬ ומאז הקמתן ( מתוך גלובס).

קרנות P2P

קרנות המשקיעות בהלוואות הניתנות דרך פלטפורמות דיגיטליות המתווכות בין לווים למלווים. הפלטפורמות מבצעות הליכי חיתום וגבייה בתמורה לעמלות:

reherhareh
הסיכון הכי גדול זה עלייה באבטלה  בארה“ב, ובכלל נתוני המאקרו  בארה“ב. בתקופות של שווקים תנודתיים, וכל עוד אין משבר  בשוק העבודה בארה“ב, התשואות בקרנות הללו קבועות וסדירות. כלומר, פוטנציאל התשואות די קבוע  ועומד על  6% עד 7% לשנה.
 
פוטנציאל התשואה בהלוואות הצרכניות בארה“ב גבוה יחסית לשוקי חוב ואשראי אחרים, שכן הריביות שם  מאוד גבוהות, ובתחום ה–P2P הן אף  מגיעות ל–%- 15 מה שיצר את הכדאיות בקרנות ההשקעה שאת תוצאותיהן אנו פוגשים עתה. ואולם כתמונת מראה לפוטנציאל התשואה, באפיק זה קיים גם סיכון – כמו בכל השקעה שמניבה תשואה. במקרה זה מדובר בהלוואות שניתנות לל ביטחונות, וששיעורי הדיפולט בהן אינם מבוטלים.

קרנות גידור אקטיביסטיות – השתלטות על חברות

קרן גידור הינה אפיק השקעה המאופיין ברמת סיכון גבוהה ופועל באסטרטגיה מובנית של מנהלי הקרן, האסטרטגיות משתנות בין כל קרן , קיימות קרנות שמטרתן לגדר השקעות אחרות לרבות מניות או אג”ח בשוק ההון , קיימות קרנות שמתמחות ב – בחירת מניות , קיימות קרנות מתמחות במודל לונג – שורט  וקיימות קרנות אקטיביסטיות במהותן שמטרתן להשתלט על חברות ולהשביח אותם (הצפת ערך) דרך מהלכים אקטיביים והשפעה פנימית.

להלן 2 דוגמאות ( מתוך גלובס)-

 

קרן נוקד של רועי ורמוס הגיעה להחזקה של 7.5% ממניות  אלקטרה מוצרי צריכה בשווי שוק של כ–70 מיליון שקל

על רקע הנסיגה בתוצאות וצניחת המניה של אמ”צ

הפכה קרן הגידור לבעלת מניות בחברה, העוסקת בעיקר ביבוא ובשיווק מוצרי חשמל.

www

צבי צרפתי רכש את מניות המיעוט שטרפד  את אישור שכרו, בפרמיה של 75% על השוק, צרפתי משלם כ–7 מיליון שקל עבור עיקר החזקות ארז רוזנבוך ושותפו תומר חפץ, כשנה לאחר שהחלו במאבק נגד תנאי העסקתו.

wewe

איך מגדילים את ההכנסה הפנויה ?

 

המטרה בהשקעות בכלל ובתכנון פיננסי בפרט הינה לייצר תשואה השקעה על הכסף שלנו לצרכים שלנו , השקעה חכמה באמצעות תכנון פיננסי משלבת אפיקי השקעה שיגדילו את ההכנסה הפסיבית שלי ויעניקו לי תשואה שוטפת וזאת לצד השקעות ליצירת רווחי מההשקעה , תשואה ההשקעה הכוללת הינה שילוב של שניהן.

מקור ההכנסה הפסיבית מהשקעות באמצעות תכנון פיננסי:

 

– מניות – דיבידנד.

– אג”ח – ריבית.

– נדל”ן – שכר דירה.

rrrrrr

תשואות ב5 השנים האחרונות –

rrrrrrrrr
rrrr

המידע המובא להלן הינו מידע אינפורמטיבי בלבד , אינו מהווה הצעה לרכישת נייר ערך כלשהו ואין לראות במידע זה משום יעוץ או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ אישי וספציפי המתחשב בצרכיו ומאפייניו של כל אדם ואדם, לשם ביצוע כל פעולה בניירות ערך כלשהם, אין לפעול על פיו אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו ובנתוניו האישיים של כל אדם.

0 Comments

Leave a Comment

Skip to content